גישור

גישור הוא הליך פתרון סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. הליך הגישור הוא ההליך המומלץ לאנשים וחברות שנמצאים בסכסוך ורוצים להימנע מהבירוקרטיה והעלויות הכבדות של בתי המשפט. ניתן לפנות להליך גישור בכל שלב של הסכסוך, כל זמן שלא ניתנה הכרעה על ידי בית המשפט. צדדים שיש ביניהם סכסוך יכולים לפנות למגשר מיד כשמתגלה הסכסוך (ביחד או לחוד) ואפילו לאחר שהחלו הליכים בבית משפט עם עורכי הדין.

אנשים שנמצאים בסכסוך כלשהו נוטים שלא לדבר אחד עם השני ונמנעים מלנסות להגיע יחדיו לפתרון שיהיה מוסכם על כל המעורבים. הליך הגישור מאפשר לצדדים המעורבים בסכסוך להיפגש בחדר הגישור יחד עם מגשר שעוזר לצדדים לפתח שיחה על האינטרסים של כל אחד מהצדדים ולמצוא פתרון שיענה על האינטרסים של כל הצדדים. במהלך החיים אנו נתקלים בסכסוכים רבים כל הזמן. במקרים רבים אי ההסכמה בין הצדדים הופכת לריב קשה ומר שניתן לפתור בעזרת שיחה פתוחה בין הצדדים.

הליך הגישור מתנהל באמצעות שיחות משותפות של הצדדים עם המגשר ומשיחות נפרדות של כל אחד מהצדדים עם המגשר בנפרד. הגישור מתחיל בדרך כלל בשיחה משותפת של הצדדים בה כל אחד אומר את דעתו ומציג את זווית הראייה שלו על הסכסוך. לאחר השיחה המשותפת עוברים הצדדים לפגישות נפרדות עם המגשר בהם הם יכולים לומר את הדברים האישיים אשר הם לא רוצים או יכולים לומר ליד הצד האחר.

לאחר השיחות הנפרדות מתקיימת בדרך כללשיחה משותפת נוספת בה מנסה המגשר לגשר
בין עמדות הצדדים ולהביא את הצדדים ולראות ולהבין את זווית הראייה של הצד השני. ניתן להשתמש בגישור כמעט בכל תחום שיש בו סכסוך, ביניהם:

גישור בין צדדים בהליכים משפטיים שונים, לרבות בתחומי נזיקין, משפחה, מקרקעין וסכסוכי עבודה.  
סכסוכי שכנים – בין שכנים בבניין או ברחוב.
סכסוכים מוניציפליים – בין אזרח לעירייה או מועצה מקומית
צרכנות – בין נותן שירות ללקוח
סכסוכים עסקיים – בין שותפים או מתחרים.
גירושים, פרידה, טיפול בילדים – בין בני זוג במהלך נישואין, לפני או אחרי.
ירושה – בין יורשים.